Eskişehir Prof. Dr. Ayhancı Taş Suyu, Akciğer ve Prostat Kanseri Hücrelerini Öldürüyor

PAYLAŞMAK İÇİN TIKLA!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Fakültesi Genel Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ayhancı, özel yöntemlerle elde edilen taş suyunun yaptıkları hücresel araştırma sonucunda akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin bölünerek çoğalmasına engel olduğunu söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Fakültesi Genel Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ayhancı, özel yöntemlerle elde edilen taş suyunun yaptıkları hücresel araştırma sonucunda akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin bölünerek çoğalmasına engel olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ayhancı, Kanserle mücadele de yeni ve etkili bir buluş mu Bunu daha da detaylandıracağız, daha derin süreç çalışmalarına gireceğiz. İlk etapta kanser hücrelerini öldürdüğünü ve bunu hangi yolla öldürdüğünü saptadıkö dedi.Osmangazi Üniversitesi Fen Fakültesi Genel Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ayhancı, Türkiye’nin her yerinde bulunan ve kalsiyum karbonat oranı yüksek olan taşlardan elde edilen suyun, kanser hastalığı ile mücadele edebileceğini söyledi. Şimdiye kadar yaptıkları hücresel araştırmalarda taş suyunun akciğer ve prostat kanserli hücreleri öldürdüğünün tespit edildiğini ifade eden Prof. Dr. Adnan Ayhancı, İş insanı Faruk Durukan özel taşları toplayarak taş suyunu üretti. Daha sonra bize bunun nasıl etkileri olabileceğini sordu. Bunun üzerine bilimsel bir araştırma başlattık. Hem kendi üniversitemizde, hem de İstanbul ve Balıkesir’deki üniversitelerde denedik. Ön çalışmalarını yaptık ve akciğer kanseri üzerine çok etkili bulduk. Hücre kültürü ortamında bunu biraz daha derinleştirerek ileri prostat kanseri hücrelerinde taş suyuyla çalıştık. Hem normal prostat kanseri hücreleri hem de ileri prostat kanseri hücrelerinde gerçekten ileri düzeyde etkili olduğunu gördükö dedi.

İstanbul ve Balıkesir Üniversitesi’nde yapılan hayvan deneylerinde taş suyunun hücre ve yaşayan dokulara zarar vermediği anlatan Prof. Dr. Ayhancı, Yani taş suyu hayvan dokularına zarar vermediğini görüldüğü için bizim kanser hücrelerindeki etkilerine baktığımızda olumlu sonuçlar aldık. Yani kanseri önlediğini görmemiz ülkemiz adına çok sevindirici. Kanserle mücadele de yeni ve etkili bir buluş mu Bunu daha da detaylandıracağız, daha derin süreç çalışmalarına gireceğiz. İlk etapta kanser hücrelerini öldürdüğünü ve bunu hangi yolla öldürdüğünü saptadık şeklinde konuştu.

DHA