PAYLAŞMAK İÇİN TIKLA!

Köyde yaşayanlara yeni bir kazanç kaynağı sağlayan Türk bilim adamı Faruk Durukan’ın yaptığı girişimden bahsedeceğiz size.

Geliştirdiği makine ile çam yapraklarından yağ elde etmeyi sağlayan Faruk Durukan, aynı zamanda köylü içinde yeni bir geçim kaynağı sağlamış oldu.

Gül yağından sonra bir çok sektör tarafından sık kullanılan çam yaprağı yağı, Faruk Durukan’ın yaptığı basit bir makine yardımıyla evlerde de üretilebilecek. Orman çiftçileri kendi evlerinde üretimini yapabildikleri çam yaprağı yağını özellikle kozmetik firmalarına satarak kendi gelirlerini elde edebilecekler.

Ar-Ge firma sahibi olan Faruk Durukan, ürettiği makineyi, isteyen çiftçinin evine uygun fiyatlarla kurarak, çiftçilerin evde üretim yapmalarına imkan sağlıyor. Köylülere destek olabilmek adına ürettikleri yağların kendi firması tarafından satın alınacağını belirten Durukan, “Makine, küçük olmasına rağmen, yaptığı işlem çok büyüktür. Bu makine, sadece iğne yapraklı çamların değil, kekik, defne, nane, okaliptüs gibi birçok uçucu bitkinin yağlarını da alabilir. Bu makinelerden her eve koyabilirler. Bu sayede her ev bir fabrikaya dönüşecektir. Orman çiftçilerimiz, bu makineleri tesisimizden temin edebilecekler ve elde ettikleri yağları bize getirip satabileceklerdir. Orman köylümüz için çok güzel bir gelir kapısı açacağız. Ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyoruz” dedi.

Çam yapraklarının yanı sıra kekik, defne, nane, okaliptüs gibi birçok bitkinin yağının da elde edilebildiği bu makine sayesinde çiftçiye destek sağlayan bu girişimi biz de tebrik ediyoruz. Umarız ki bu ve bunun gibi birçok girişim toplumdaki sorunlara çözüm bulur.