PAYLAŞMAK İÇİN TIKLA!

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Türk kaşif Faruk Durukan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Erdoğan, öğrencileri ve çalışma grubunu ağırladı.

Ülkedeki 20’ye yakın üniversite ile ortak bilimsel akademik çalışmalar yürüten ve buluşlarıyla defalarca dünya bilimini şaşırtmayı başaran Türk kaşif Faruk Durukan’ın Edremit’teki laboratuvar, üretim tesisleri ve çalışma alanı, her gün akademisyenler ve ilgililerin akınına uğruyor.

Taşı su haline getirerek, yanmayan malzeme üretiminde çığır açan, dünyanın 3 bin yıldır çözül bulamadığı zeytin karasuyunu bertaraf ederek, insanlığa faydalı hale getiren, ülkenin ilk ve en gelişmiş bitki özü üretim tesislerinin sahibi ve bilim dalında 2010 Nobel Ödülü’ne aday gösterilen Faruk Durukan, son olarak, geçtiğimiz gün Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin akademik heyetini ağırladı.

Dumlupınar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Erdoğan öğrencileriyle birlikte Faruk Durukan’ı ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Prof. Dr. Yunus Erdoğan, başarılı çalışmalarından dolayı Faruk Durukan ve ekibini tebrik etti. Erdoğan, özel olarak hazırlanmış Kütahya’ya özgü bir plaketi Dumlupınar Üniversitesi adına Faruk Durukan ve ekibine takdim etti. Plaketi alan Faruk Durukan, tüm bu çalışmaların tek bir amacının olduğunu ifade ederek, “Bizim tek amacımız, Türk ar-ge’sini dünya ar-ge’sinin üzerine çıkartmaktır. Türk biliminin gelişmiş olduğunu, dünyaya örnek olacak buluşlar ve çalışmalar yapabildiğini tüm dünyanın görmesi kabullenmesinin zamanı geldi. Bizim buradaki tüm çabamız bunlar içindir. Ben tüm servetimi bu bilimsel ve akademik çalışmalara adadım. Yaptığımız çalışmaların hepsi resmi kurum ve kuruluşlar ile, akademisyenler ve alanlarının uzmanları ile ortaklaşa ve senkronize şekilde gerçekleştiriliyor. Dumlupınar Üniversitesi’nin akademik heyetine, Prof. Dr. Yunus Erdoğan ve ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kendilerine burada yaptığımız çalışmalar ile ilgili bilgiler verdik ve bilgi alışverişinde bulunduk” dedi.