PAYLAŞMAK İÇİN TIKLA!
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Uzun süredir ‘Bor Elementi’ üzerinde çalışmalar yürüten Türk Ar-Ge firması, Bor’u saflaştırarak elde ettikleri Sodyum Pertaborat ile kurşun kullanmadan, yarım kilo ağırlığında radyasyondan koruyucu önlükler üretmeyi başardı.

Türkiye ve yurt dışındaki üniversitelerle birlikte yaptığı ortak bilimsel Ar-Ge çalışmalarıyla defalarca dünya biliminin dikkatini çekmeyi başaran Balıkesir’in Edremit ilçesindeki firma, uzun zamandır ‘Bor Elementi’ üzerinde yaptığı çalışmalarını neticelendirmeye başladı. Dünya rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de bulunan Bor madenini saflaştırarak Türkiye’de Sodyum Pentaborat üretimini gerçekleştiren firma, geçtiğimiz günlerde bu maddeyi karıştırarak dünyanın radyasyon emici özellikli en sert betonunu üretmeyi başarmıştı. Çalışmalarını daha da ilerleten Kale Natürel isimli firma, şimdi de sağlık sektöründe, görüntüleme merkezlerinde kullanımı zorunlu olan kurşundan yapılma radyasyondan koruyucu önlükleri ele aldı. Kurşun karışımıyla imal edildikleri için ağırlıkları ortalama 10 kilogram dolaylarında olan radyasyondan koruyucu önlükler, ağırlıkları nedeniyle bilindiği gibi sağlık çalışanlarını sıkıntıya sokuyor.

Boru saflaştırarak elde ettiği Sodyum Pentaborat’ı, radyasyondan koruyucu yelekler üzerinde deneyen firma, ciddi bir başarı kaydetti. Hiç kurşun kullanılmadan üretilen yeleklerin ağırlığı, sağlık sektöründe kullanılan 10 kilogramağırlığındaki kurşun yeleklerin tersine, yaklaşık yarım kilo civarında. Bu ağırlık düşüşüne ek olarak, yeni üretilen yelekler, içindeki Sodyum Pentaborat sayesinde radyasyonu daha fazla emerek zararlarını en aza indiriyor. Kurşun ile üretilen yelekler ve diğer koruyucu malzemeler radyasyon ışınlarının içinde bulunan netron ışınlarını tutamazken, Sodyum Pentaborat ile üretilen yeleklerde ışınların yüzde 72’sinin tutulduğu tespit edildi.

Amaçlarının Türk Ar-Ge’sini geliştirmek ve bunu da dünyaya ispatlamak olduğunu söyleyen firma yetkilisi Türk kaşif Faruk Durukan, “Radyasyon ışıkları, gama ışıkları ve nötronlardan, şu ana kadar kurşun ile tam koruma sağlanamıyordu. Çünkü kurşun, netronları tutamıyor. Kurşun plakalar, iki kumaş arasına dikiliyordu ve bu yelekler ile röntgen ışıkları tutuluyordu. Şu anda biz Bor ile bunu yapmayı başardık. Kurşun bilindiği gibi çok iyi olmayan bir malzeme. Ama Bor çevre dostu bir malzemedir. 10 kilogram olan bir kurşun yeleği biz 530 grama düşürmeyi başardık. Bu da kullanım kolaylığı getiriyor. Ülkemizde olan Bor’un işlenip, son hale gelmesiyle elde ettiğimiz bu ürün, yurt dışına pazarlanabilecek ürünlerden bir tanesidir. Çeşitli üniversitelerde yapmış olduğumuz test çalışmalarında da, gama ışınlarını, nötronları durdurduğu ispatlanmıştır. Avrupa standartlarında yapılan testlerde de aynı sorucu aldık. Bizim hedefimiz, ülkemizdeki milli servetinizi, işleyip son ürün haline getirmek ve bu şekilde ihracat yapılmasının önünü açmaktır. Bu çalışmalarımızdan bir tanesi de budur. Sodyum Pentaborat’ı boyaya kattığımızda yalıtımlı odalarda da kullanılabilir. Bor, sertlik derecesi elmasa yakın olduğu için 2 bine yakın alanda kullanılabilir” diye konuştu.